יום חמישי, 30 באפריל 2009

גם בסין זה קורה.

מייסד רשת החשמל הגדולה בסין ניסה להתאבד
חואנג גואנגיו, אחד האנשים העשירים בסין, עצור כבר חצי שנה בחשד לסדרת עבירות שביצע בניירות ערך
רחל בית אריה –כלכליסט 29.4.06

אחד האנשים העשירים בסין ניסה להתאבד אחרי חודשים שבהם שהה במעצר בחשד למתן שוחד ולעבירות על חוקי ניירות ערך, כך דיווח היום עיתון בהונג קונג.

חואנג גואנגיו (39), המייסד והיו"ר לשעבר של GOME, רשת מוצרי החשמל הגדולה בסין, נעצר לפני חצי שנה בחשד לסדרת עבירות בניירות ערך, ונמצא מאז במעצר. על פי העיתון "אפל דיילי" היוצא לאור בהונג קונג, חואנג ניסה להתאבד בתאו לפני כמה ימים, אך התגלה בזמן והועבר לטיפול רפואי.

עיתונים רבים בתוך סין פרסמו היום את הידיעה, אך איש לא הצליח לקבל לה אישור רשמי. המשטרה הסינית לא הגיבה לידיעה וגם משפחתו של חואנג לא ענתה לפניות כתבים, על פי העיתון המקומי "חונאן דיילי".

הטייקון, שהונו מוערך ביותר מ־4 מיליארד דולר, התחיל את האימפריה שלו מדוכן קטן למכירת מכשירי חשמל, ונהפך לאגדה כשהקים את GOME, היום הרשת הגדולה והמצליחה ביותר בסין למכירת מוצרי חשמל ביתיים. הרשת התרחבה במהירות מסחררת בעשר השנים האחרונות, במקביל לפריחת המעמד הבינוני החדש בסין והדרישה הגוברת למוצרים לבית, לשירות ולחוויית קנייה.

חואנג נעלם בנובמבר לאחר שהתעורר גל שמועות על שערוריית שוחד והרצת מניות שבה מעורבת GOME. לאחר כמה ימים אושרו השמועות שהוא נמצא במעצר, והוא התפטר מתפקידו כיו"ר החברה. במקביל לחואנג עצמו נעצרו בפרשה כמה פקידי שלטון בכירים החשודים בקבלת שוחד.